Jak oszczędzać na codziennych zakupach?

Wiele czynników ma wpływ na to, ile wydajemy na codzienne zakupy w sklepie. Zazwyczaj są to najważniejsze produkty żywnościowe, bez których nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Warto jednak wiedzieć, jak zaoszczędzić nieco pieniędzy na cyklicznych opłatach za zakupy oraz jakie działania podejmować, by zminimalizować ryzyko wyrzucania żywności do kosza. Jak oszczędzać na zakupach?

Jedną z ważniejszych kwestii jest marnowanie żywności, gdzie w ciągu miesiąca każdy człowiek wyrzuca nawet kilkaset złotych, nie wykorzystując zakupionych produktów spożywczych. Jak więc zaoszczędzić? Jak nie wpaść w zakupoholizm? Sprawdźmy X sposobów na oszczędności podczas zakupów!

Jak oszczędzać kupując żywność? Kilka praktycznych trików

Można wymienić wiele czynników, które mają wpływ na to, jaką ilość żywności wyrzucamy, dlatego warto poznać kilka z nich, by móc zapobiegać takiemu zjawisku.

Pierwszym krokiem do zminimalizowania wysokości rachunków za codzienne zakupy jest zrobienie dokładnej listy zakupów, która pozwoli na zaopatrzenie się tylko w niezbędne produkty potrzebne do stworzenia śniadania, obiadu, kolacji oraz innych przekąsek w ciągu dnia. Warto dobierać jadłospis tak, aby każdy produkt mógł zostać maksymalnie wykorzystany – nawet jeśli kończy się już jego termin ważności. Kto powinien zwracać uwagę na takie kwestie? Przede wszystkim rodzice posiadający kilkoro dzieci.

Drugim sposobem na wypracowanie nieco większych oszczędności jest zakup produktów w promocyjnych cenach lub wielopakach. Trzeba jednak uważać, ponieważ zbyt krótki termin ważności lub zbyt duża ilość produktów żywnościowych w lodówce spowoduje, że zdążą się one zepsuć, nim je spożyjemy.

Oszczędzanie na zakupach – przydatne rady

Sklepy spożywcze stosują trik polegający na dodawaniu końcówki 99 groszy do ceny. Wiele osób nabiera się na tego typu sposoby zmuszające do zakupu towarów, co przekłada się na niepotrzebne wydawanie pieniędzy. Należy też uważać na promocje przyciągające uwagę, podczas gdy wcale nie potrzebujemy danego produktu. 

Kolejną kwestią jest silna wola każdego konsumenta. Jeśli nie damy się uwieść przekąską i słodyczom znajdującym się przy kasach w hipermarketach możemy w skali miesiąca zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. Pieniądze te będziemy mogli spożytkować zupełnie inaczej lub odłożyć na koncie.

Pamiętajmy też, aby zawsze zjeść niewielką przekąskę przed wyjściem z domu, by uniknąć kupowania zbędnych produktów, które mają na celu chwilowo zaspokoić głód. Robiąc zakupu lepiej wziąć mały koszyk niż duży wózek, do którego zmieści się nadmiar produktów żywnościowych. 

Oszczędności na codziennych zakupach – lista ważnych czynności

Aby zaoszczędzić nieco pieniędzy na codziennych zakupach, warto:

  • Brać ze sobą mniejszą ilość gotówki
  • Dokładnie planować posiłki
  • Kierować się rozsądkiem
  • Pamiętać, że wysoka jakość to nie zawsze wysoka cena
  • Uważać na opakowania gratisowe
  • Nie robić zakupów na pusty żołądek
  • Korzystać z marek własnych
  • Zwracać uwagę na produkty znajdujące się poza podstawową linią wzroku
  • Robić zakupy online
  • Zapisać się do programów lojalnościowych

To tylko 10 podstawowych sposobów na oszczędzanie, o których warto pamiętać, wybierając się na codzienne zakupy. Stosując się zaledwie do kilku z nich, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie i przeznaczyć je na inne przyjemności. Dodatkowo dzięki temu można przyczynić się do zmniejszenia ilości wyrzucanej żywności, która po prostu się marnuje przez zbyt duży konsumpcjonizm każdego z nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *